Připomněli jsme si Mezinárodní den Alzheimerovy choroby Zobrazit fotogalerii
23. září 2022 Z Charity Jeseník

Připomněli jsme si Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

Připomenutí Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby proběhlo na obou našich domovech, kde se klientům s tímto onemocněním věnují. V Domově pokojného stáří sv. Františka v Javorníku měli celou středu 21. září plnou aktivit, zpívání a tance. V Charitním domě sv. Anežky strávili čtvrteční dopoledne s aktivitami procvičujícími paměť a myšlení a na zpěv nakonec také přišla řada.

Na 21. září připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. V Charitě Jeseník máme dva domovy, které se lidem s touto nemocí věnují. A na obou domovech si tento den připomněli. Každý trošku jinak a také v jiný den.
 
Ve středu 21. září měli v Domově pokojného stáří sv. Františka klienti nachystány různé aktivity jako přiřazování obrázků k předloze, poznávání známých herců, luštění křížovek, třídění vršků podle barev, připevňování kolíčků podle barev a další. Prostě spoustu činností na procvičování paměti, myšlení, ale také motoriky. Kolikrát u toho byla hromada legrace, když si i zaměstnanci nad některými úkoly trošku lámali hlavu, nebo když někdo přišel s vtipným doplněním známého rčení. Některé klientky pak měli dopoledne obohacené o příjemnou masáž rukou a obličeje, kterou do domova přišla udělat bývalá vedoucí Petra Tomášková.
 
Odpoledne pak bylo o hudbě a zpěvu. Za klavír usedla pečovatelka Terka a do zpěvu se zapojili i rodinní příslušníci, kteří ten den přišli za svými blízkými na návštěvu. Na chvíli si zahrál na klavír i jeden klient a na řadu přišel dokonce i tanec.
 
V Charitním domě sv. Anežky si Mezinárodní den Alzheimerovy choroby připomněli ve čtvrtek. I tam si připravili dopoledne také plné doplňování, poznávání, vzpomínání, ale i zpěvu. Klientky už dlouho pozornost neudrží, přesto i ta chvíle, kdy se zapojovaly, je kolikrát rozzářila, protože si vzpomněly, nebo jim obrázek, básnička připomněla něco z mládí nebo dětství. Nakonec se ještě zazpívalo a bylo vtipné pozorovat, že jsme kolikrát my, pracovníci, lovili slova a lidé s poruchami paměti písničku odzpívali bez zadrhnutí.
 

Schopnosti, které nám připadají samozřejmé, tady upadají a chvilek, kdy se něco vynoří a myšlení je čisté, ubývá. Proto je dobré tyto aktivity s klienty pravidelně provádět. K tomu pracovnicím na domovech pomáhají různé pomůcky, které například získaly z VZP, nebo si často samy vyrobily, případně jejich šikovný údržbář. A my za to všem děkujeme.