Hry bez hranic na Hedvice Zobrazit fotogalerii
3. května 2021 Z Charity Jeseník

Hry bez hranic na Hedvice

Byla to středa 28. dubna. Za zdí Domova pokojného stáří sv. Hedviky ve Vidnavě vlály barevné třásně májky, která se tyčí v zahradě. Uvnitř zahrady bylo živo. Probíhal zde sportovní den, který si klienti nazvali „Hry bez hranic“.

Celý den, na který si pracovníci s klienty svou sportovní akci naplánovali, byl velice teplý a slunečný. Nádvoří se začalo plnit už od 9. hodiny ranní. Přicházeli senioři, někteří sami, jiní v doprovodu pečovatelek, za pomocí chodítek, nebo na vozíčku. Postupně procházeli zahradou a v každém koutě na ně čekala jiná výzva. Hned u vchodu museli projít slalomem z kuželek, což je pro někoho hračka, pro jiného, který se pohybuje na vozíku, je to sportovní výkon, vyžadující jistou dávku obratnosti a síly. Jinou zkouškou je zase hod na cíl a jiné dovednosti člověk otestuje, když zachytává rybky na háček. Není na škodu si občas ověřit, co ještě dokážu, v čem jsem ještě dobrý.

Co hlavně dokázali všichni dohromady, byla příprava celé akce. Ta probíhala již několik týdnu předem v  dílně, kde si klienti pod vedením aktivizační pracovnice vyrobili většinu všech sportovních pomůcek sami: upleli košíčky z papírových ruliček, vyrobili míčky z papíru, z papíru byly i udice a malovaní kapři. Celé z papíru bylo i velké člověče nezlob se s krásnými kašírovanými figurkami, které si mohly jednotlivé skupinky ten den na zahradě zahrát, ale které bude jistě sloužit i dále. Duší celého projektu je aktivizační pracovnice Domova pokojného stáří sv. Hedviky, paní Markéta Kubalová, která říká: „Děkuji všem babičkám a dědečkům za jejich nadšení, s jakým se do příprav pustili. Každý se zapojil po svém a dělal to, co umí."

A tak sportovní den byl vyvrcholením, kde se celá příprava využila a práce zúročila. Všichni si pak radostně vychutnali na nádvoří jarní sluníčko, kávu a koláče.

 

všechno zrealizovat. Každý se může do

práce zapojit, jde jen o to, aby dělal to, na

co stačí. Tak paní, která má funkční jen

jednu ruku, může vybírat barevné kombinace

a rozdělovat je, jiní dokáží stříhat,

lepit, malovat. Myslím, že to všechny bavilo

a dnes je takové vyvrcholení jejich

příprav. Sportovní den, kdy si navíc protáhnou

tělo a vyzkouší, co ještě zvládne.“