Tohle by si měl zažít každý, kdo pečuje o člověka s demencí. O čem je řeč? O kurzu Validace podle Naomi Feil s Máriou Wirth, která je jedinou certifikovanou lektorkou Validation®Naomi Feil-Teacher v České a Slovenské republice. S touto neuvěřitelně energickou ženou je kurz plný AHA efektů.

Týmy Domácí zdravotní péče, Charitní pečovatelské služby, Charitního domu sv. Anežky a Domova pokojného stáří sv. Františka se v rámci dvoudenního semináře a s podporou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Nadace EP Corporate Group seznamují s metodami, jak hledat cestu ke klientovi s demencí a jak propojovat jeho svět v minulosti se současností.
Nesoudit, naslouchat, snažit se pochopit, co se skrývá za konkrétním projevem chování. Podle Márie Wirth je obrovsky důležité znát historii člověka a anamnézu jeho rodiny. Je třeba vědět, kde vyrůstal, jaké měl dětství, vztah s rodiči, prarodiči, se sourozenci, protože už tam se rodí vzorce chování a křivdy. V případě, že je člověk nezpracuje, usazují v pomyslném batohu, který si s sebou neseme celý život a pak mohou s plnou silou udeřit ve stáří, kdy se ztrácí krátkodobá paměť a člověku zůstává ta dlouhodobá s ne vždy příjemnými vzpomínkami. Proto může být senior s demencí zlý a agresivní. Upozornila přitom, že hněv je dobrou emocí, který člověka aktivizuje. „Jsem šťastná, když vidím nazlobeného klienta, protože v tomto stavu ještě bojuje,“ uvedla Mária Wirth s tím, že hněvem se člověk připravuje k vlastní obraně. Agrese už je potlačeným hněvem, který může přejít do agresivity, což je fyzickým projevem, který se váže na historii člověka. „Nikdy nechoďte před nazlobeného člověka, nedotýkejte se jej. To už překračujete jeho hranice a je to pro vás ohrožující,“ upozornila lektorka s tím, že člověk s demencí nemá proč pečovatelku uhodit. Když se to stane, je to jeho projev obrany.
Během kurzu se pracovníci Charity Jeseník dozvěděli spoustu dalších užitečných informací. Dvoudenní seminář je protkán řadou informací, ale i nácvikem chování v modelových situacích.
Vzdělávací kurz bude pokračovat v květnu ve Vidnavě. Proběhne i nácvik identifikace potřeb u klientů a praktické ukázky v Charitním domě sv. Anežky.
Naomi Feil (22. července 1932 – 24. prosince 2023) byla německo-americká gerontoložka, který vyvinukla metodu pro jednání s lidmi s demencí. Validace má pacientům poskytnout lepší kvalitu života a usnadnit práci jejich pečovatelům.