Říká se, že dobré se chválí samo. Toto pořekadlo platí o Domově pokojného stáří sv. Františka v Javorníku. Kdysi ponurá stavba je minulostí. Po kompletní rekonstrukci je domov prostorný, vzdušný, světlý a navíc s personálem, který se stará, jak seniorům zpříjemnit den.  Kdo se ve středu 4. října zúčastnil oslav svátku patrona domova sv. Františka, mohl se o tom přesvědčit.

Do přípravy oslav patrona sv. Františka se zapojili všichni pracovníci domova. Vždyť vyzdobit prostory, dvůr s posezením a připravit občerstvení není jen tak. Už při příchodu do areálu domova vítal návštěvníky vedoucí domova  ThLic. Mgr. Zbigniew Romankiewicz a směřoval je do kaple, kde se konala slavnostní mše svatá. Otec Tomasz Jan Salaga upozornil věřící na jeden zajímavý fakt, který se váže ke sv. Františkovi. „Je to zvláštní osoba v církvi, mezi svatými. Sv. František neměl nepřítele. Všichni jej měli rádi. Podařilo se mu spojit mimořádnou jemnost s radikálním následováním Ježíše. Řeholní život je podle něj především o slibech chudoby a čistoty. Tím stoprocentně naplnil slova Ježíšova,“ uvedl Otec Tomasz Jan Salaga a popřál všem hodně sil v těžké práci.
Po mši svaté se návštěvníci mohli vydat na prohlídku domova, který je díky nedávné rekonstrukci prostorný, vzdušný a světlý. S průvodkyní Janou Nepožitkovou mohli nakouknout i do pokojů klientů. „Máte tady volný pokoj? Já už tady zůstanu. Pro věci si pošlu,“ reagovala jedna z návštěvnic. Další host se zase nejvíce zajímal, jak vypadá sociální zařízení. Jiné překvapilo, že pracovníci domova organizují pro klienty plno aktivit. Přeci jen, v hlavách mnohých lidí je zakořeněná představa, že je domov odkladištěm starých lidí, kam se chodí jen umřít. V charitních domovech je ale pěkně živo. Pracovníci pro klienty připravují řadu aktivizačních činností, včetně smyslové aktivizace, která je zaměřená zejména na seniory trpící demencí a umožňuje stárnoucímu člověku žít v domově pro seniory samostatně a aktivně, smysluplně a důstojně. Smyslová aktivizace, jak její název napovídá, oslovuje smysly člověka, které jsou klíčem k jeho schopnostem. Sice nedokáže nemoc zastavit, ale soustavnou prací, při níž se využívají předměty a činnosti běžného dne, známé obrázky, fotografie, slova, vůně a zvuky, umí onemocnění zpomalit.